פורסם בקטגורית: בריאות ואורח חיים ב: 22/07/2016 על ידי: ד"ר אודרי קפלן
צפיות: 660  דיווח
איך תתכוננו לניתוח קטרקט
ניתוח קטרקט הוא, נכון להיום, אחד הניתוחים בעלי אחוזי ההצלחה הגבוה ביותר. איך מתכוננים לניתוח? למה לצפות לפני, במהלך ולאחר הניתוח? אלו הנחיות על המטופל למלא כדי להבטיח את הצלחתו המלאה של הניתוח? על כל אלה תלמדו מהמאמר הבא.

ד"ר אודרי קפלן
http://www.drkaplan.co.il

ניתוח קטרקט הוא אחד ההליכים הניתוחיים העתיקים, שעדויות לקיומם הצטברו מאז המאה ה-25 לפני הספירה. הניתוחים בוצעו על ידי דחיפת העדשה לאחור, שיטה מסוכנת שעלולה לגרום גם לעיוורון, אלפי שנים מאוחר יותר הוחלפה השיטה בהוצאת העדשה התוך עינית, שיטה חדשה אך לא חפה מסיבוכים.

ניתוחים בשתי שיטות אלה נעשו רק כשהקטרקט היה בשל לחלוטין והמטופל לא ראה כמעט דבר, כך לא סיכן את ראייתו.
רק ב1950 הושתלה העדשה התוך עינית הראשונה, מה ששינה את פני הרפואה והפך, עם השנים, את ניתוח הקטרקט לאחד הניתוחים המצליחים בעולם.
 
כיום ניתוח הקטרקט הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם ובעל אחוזי ההצלחה הגבוהים שבהם.
הניתוח מבוצע בשיטות חדשניות - יצירת פתחים זעירים בקרנית, ריסוק העדשה על ידי גלי קול, שאיבת העדשה העכורה והשתלת עדשה מלאכותית.
הניתוח מתבצע ללא הרדמה מלאה, אלא רק בטשטוש עם טיפות, הוא נמשך פחות מ-30 דקות והמטופל משוחרר לביתו מיידית. השיפור בראייה מורגש כמעט מיד, והמטופל יכול לחזור לשגרה אחרי יומיים, שלושה, כשעליו להמשיך למלא אחרי הנחיות הרופא.
ניתן גם לבצע את הניתוח בטכנולוגיית לייזר. ניתוח קטרקט בלייזר משפר את דיוק החתכים ומהווה הכנה טובה לקראת השתלת עדשות מיוחדות - רב מוקדיות או טוריות, המאפשרות תיקון ליקויי ראייה בד בבד עם טיפול בקטרקט.
 
לפני הניתוח יקבל המטופל בדיקות דם ובדיקות עיניים רלוונטיות שאת תוצאותיהן יגיש לרופא. יש להצטייד באישור רופא משפחה לקראת הניתוח. אם המטופל נוטל תרופות יש להמשיך ליטול אותן כרגיל, אלא אם כן תהייה הוראה אחרת מהרופא.
 
ביום הניתוח אין צורך להיות בצום ויש להגיע למקום הניתוח בשעה היעודה, כשעה לפני תחילת הניתוח כדי להשלים את הסידורים האדמיניסטרטיביים.
הניתוח מתבצע לאחר הרחבת אישונים וטשטוש העין.
לאחר מכן משוחרר המטופל לביתו, בדרך כלל ללא חבישה. ויכול לצפות בטלוויזיה ולקרוא. תחושת גרד ותחושת גוף זר בעין אופייניים לימים הראשונים וניתן לקחת משככי כאבים או כדורי שינה. יש לישון עם רטייה מספר ימים כדי למנוע את שפשוף העין תוך כדי שינה.
 
למחרת הניתוח על המטופל להגיע לביקורת אצל הרופא המנתח וכעבור יומיים- שלושה הוא יכול לחזור לעבודתו ולשגרת חייו הרגילים.
השיפור בראייה מורגש כמעט מיידית אך יש להמתין שלושה שבועות לפני התאמת משקפיים חדשים.
השיפור האופטימלי יורגש לאחר התאמת המשקפיים.
יש להמשיך לטפטף טיפות (למניעת זיהום) לפי הוראות הרופא, כשלושה שבועות לאחר הניתוח.תגובות

מפת האתר | מפת RSS השעה עכשיו היא: December 17, 2017 - 19:27 PM

אתר המאמרים סקאן - שומר על חוק זכויות היוצרים בישראל, כל החומר באתר נשלח ע"י יוצריו למערכת.
© כל זכויות השימוש בחומרים כתובים מן האתר הן באישור כותבי המאמרים הבלעדיים בלבד.