פורסם בקטגורית: בריאות ואורח חיים ב: 30/08/2016 על ידי: ד"ר אודרי קפלן
צפיות: 735  דיווח
האם גם אתם רואים זבובונים?
זבובונים, תולעים שטות, כתמים או הבזקי אור, כך מתארים מטופלים את הפלוטרס (בעברית: צפונים) - גופים הצפים בגוף הזגוגי של העין, מטילים צל על הרשתית וגורמים להפרעות בשדה הראייה. הם אינם גורמים נזק, אך בהחלט מפריעים. איך לטפל בהם?

ד"ר אודרי קפלן
http://www.drkaplan.co.il
אם אתם רואים באופן קבוע מול עיניכם כתמים, "זבובונים" או תבזקי אור, כנראה שאתם סובלים מפלוטרס - גופים הצפים בגוף הזגוגי של העין -  החומר השקוף הנמצא בחלל שבין העדשה לרשתית. ההפרעה לראייה נגרמת מהצל המוטל על הרשתית או מהאור הנשבר דרך הפלוטרס.
הגופים הצפים נוצרים ממגוון סיבות  ובדרך כלל לא מסכנים את הראייה. הם לא  משפיעים כלל על חדות הראייה אך לעיתים כאשר הם מרובים או צפופים הם יכולים להוות הפרעה של ממש לאיכות הראייה, הפרעה שאינה נמדדת בקלות על ידי לוח בדיקה של רופא עיניים, אלא מתייחסת לתחושה הסוביקטיבית של המטופל.
 
רוב הרופאים, לאחר שזיהו את התופעה ושללו מחלות עיניים אחרות, יעדיפו לשלוח את המטופל לביתו ללא טיפול.
אך במקרה של הפרעה מאז'ורית לראייה חשוב לדעת שקיים טיפול לפלוטרס. טיפול בלייזר YAG.
 
לייזר YAG משמש בהצלחה לטיפול בטיחותי במספר בעיות עיניים - 
בקטרקט משני - עכירות של קופסית העדשה המופיעה לעיתים לאחר ניתוח קטרקט, ומטפלים בה בקפסולוטומיה ע"י לייזר YAG.
בגלאוקומה של זווית צרה - שהדרך האפקטיבית לטיפול בה ולמניעתה היא אירידוטומיה - שימוש בלייזר YAG ליצירת פתח קטן בקשתית המאזן את הלחץ התוך עיני.
בפלוטרס - בטיפול שנקרא ויטראוליזיס, "יורים" בגופים הצפים יריות של קרני לייזר המפרקות את הפלוטרס לחלקים קטנים יותר או מאיידות אותם.
 
ויטראוליזיס הוא טיפול מרפאתי שנמשך בין חמש דקות לחצי שעה, תלוי בכמות הפלוטרס ובמיקומם. לעתים קרובות יש צורך ביותר מטיפול אחד. במהלך הטיפול מקבעים את הראש על ידי רצועה וניתן להזליף גם טיפות עיניים מרגיעות, אם כי רוב המטופלים מעידים על חוויה נטולת כאב. לאחר הטיפול חוזר המטופל לביתו ללא הגבלות. 
שיעורי ההצלחה בטיפול בפלוטרס נעים בין 60-90 אחוז.
מבחינה טכנית זהו הליך מורכב, הדורש מיומנות רבה ולכן רוב הרופאים מעדיפים שלא לבצעו.
 
מתי לא כדאי לטפל בפלוטרס?
  • כאשר הם לא מפריעים לאיכות הראייה
  • כאשר הם קרובים מדי לרשתית (אופייני למטופלים צעירים)
  • כאשר המטופל סובל מגלאוקומה יש לבדוק כל מקרה לגופו כי הסיכון לעלייה בלחץ התוך עיני לאחר טיפול לייזר הוא אמנם קטן אך לא זניח.
בפלוטרס ניתן להתחיל לטפל כחודש לאחר הופעת הבעיה, לאחר שזגוגית העין מתייצבת. בניגוד למחלות עיניים אחרות, עיכוב הטיפול לא גורם לנזק נוסף.
 
לסיכום
אפשר לחיות עם זה  ובחלק גדול מהמקרים המוח מסתגל לתופעה, אך חשוב לדעת שאם זה מפריע - קיים טיפול יעיל שאינו מסכן את הראייה.
 


תגובות

מפת האתר | מפת RSS השעה עכשיו היא: December 17, 2017 - 19:42 PM

אתר המאמרים סקאן - שומר על חוק זכויות היוצרים בישראל, כל החומר באתר נשלח ע"י יוצריו למערכת.
© כל זכויות השימוש בחומרים כתובים מן האתר הן באישור כותבי המאמרים הבלעדיים בלבד.